Hangzhou Nante Machinery Co, Ltd.

İşinizi kaldırmak, başarınızı kaldırmak!

Ev
Ürün:% s
Hakkımızda
Fabrika turu
Kalite kontrol
Bize Ulaşın
Teklif isteği
Haberler
Ana sayfa ÜrünlerBeam Launcher

Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge

Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge

Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge
Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge

Büyük resim :  Nante JQG300t-40m Beam Launcher for highways. conventional railway bridge, passenger railway bridge En iyi fiyat

Ürün ayrıntıları:

Place of Origin: China
Marka adı: Nante
Sertifika: CE.ISO
Model Number: JQG300t-40m

Ödeme & teslimat koşulları:

Min sipariş miktarı: 1 Set
Fiyat: N/A
Packaging Details: nanked
Delivery Time: Based on client's need
Payment Terms: L/C, T/T
Detaylı ürün tanımı
Menşe yeri: Zhejiang, Çin Marka adı: NANTE
Sertifika: ISO9001:2008 Kapasite: 3105
karış: 40m Türü: JQG
Vurgulamak:

parts of an overhead crane

,

bridge crane kits

Karayolları için Nante JQG300t-40m Işın Başlatıcısı. geleneksel demiryolu köprüsü, yolcu demiryolu köprüsü

Sovyetler Birliği'nin daha önce kullandığı köprü inşaat makinelerinden çift kirişli fırlatıcı. 1948'de ön ve arka kollarının tanıtımı çelik kirişler, asılı ağırlığı 45 ton ve 80 ton ikisidir. 50 yıl, mimarlık silah, 130 ton kalkınma kaldırma.
Kompozisyon ve çalışma prensibi:
Bu tip köprü makinesi kendiliğinden olamaz, lokomotif itmeyi kullanmanız gerekir. Kirişi asmak için kullanılan önkol, arka kol denge ağırlığı, ön ve arka kollar yatay düzlemde sallanamaz. Köprü kullanılacaksa, kirişi, kaldırılacak olan köprü makinesinin ön kolunun ("besleme kirişi" olarak adlandırılır) ön kancasının kancası altına taşımak için özel bir 80 tonluk düz araba kullanmak gerekir. Manevra işleminin rahatlığı için hat. Köprü kaldırıldığında, aks arttırılır ve köprünün yeni set kısmı nispeten yumuşaktır. Bu nedenle, köprü vincinin vinç bölümü için takviye önlemlerinin alınması gerekir.
Kiriş ayrıldığında, kiriş önce köprünün eksenine düşer ve daha sonra her iki tarafta yanlara doğru hareket eder. Alternatif olarak, kirişi çevirme yöntemi alınabilir (yani, köprü eksenini kaldırın, lokomotifi itmeye gerek yoktur, böylece kiriş sadece tasarım konumuna düştü). Kiriş kirişi köprünün zamanından tasarruf edebilir, ancak çerçeve kirişinin eksantrik kuvveti ve balast tankı plakasının gücü ve kirişin denge ağırlığının dengeyi taşıyan araçta aynı anda düşüp düşmeyeceğini kontrol edin .

Çift kirişli köprü makinesi, kaldırma ağırlığı 130 tondur. Bom, sol ve sağ iki kutu kirişten, gövdeden iki kirişten ve ön ve arka uçlardan oluşur. Her iki uçta iki ayaktan oluşan katlanır sütunlar vardır. Kutu kirişlerinde iki kafes kiriş vardır ve bom boyunca uzunlamasına hareket edebilir. Vinç bir kafes üzerine yerleştirilir ve kafes boyunca hareket edebilir. Raflanacak kiriş (veya tüm kiriş), demiryolu düz yataklı bir kamyonla doğrudan köprü makinesinin arka koluna gönderilebilir. Vinci bir vinç kirişi ile kaldırdıktan sonra, bir kafes kirişle ilerleyecektir, Bit. Kiriş eğrisine uyum sağlamak için, ön ve arka kollar yatay düzlemde salınabilir; ereksiyon kirişi kaydırmak veya Yolu çevirmek zorunda olmadığında ayarlayın, kiriş yerinde olabilir; "besleme kirişi" köprü çatal veya özel kiriş makinesi gerektirmez. Işın derhal döşenmesi için hemen sonra, köprü makinesi ilerlemeye devam edebilir. İki köprü makinesi genellikle rayları önceden monte edebildiklerinden, kiriş, gecikmelerden kaynaklanan paletin döşenmesi nedeniyle çalışmaz.
Özellikleri:
Temelde köprü tarafından, arabaları işletim ajansları, arabalar, elektrikli ekipman ve diğer bileşenler. Farklı derecelerin kullanımına göre, A5, A6, A7 üç çalışma seviyesine ayrılmıştır. Kanca köprü vinç hareket kontrolü tüm sürücüde tamamlandı.
Ana parametreler:
30 ila 40 ton, 350/75 ton, 400/25 ton, 100/32 ton, 125/30 ila 250/50 ton, 300/40 ton, 350/75 ton, / 80 ton, 600/150 ton
Açıklık: 10.5 ~ 31.5 m, 13 ~ 31 m.
Kaldırma yüksekliği: 6 ~ 22 metre.
Tasarım avantajları:
1. ilk tasarım petek ışın, hafif, yük, güçlü rüzgar direnci vb.
2. benzersiz çelik pim bağlantısı, sadece sağlam ve güvenilir, ve montaj süresi kısa.
3. Esnek bar bacaklar, site taşıması kolay tek bir parçaya döndü.
4. Saha inşaat elektriğinin zorluklarını çözmek için minimum kurulu kapasite.

İletişim bilgileri
Hangzhou Nante Machinery Co.,Ltd.

İlgili kişi: Mr.Sand Zheng

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin